Kako funkcionišu slušni aparati?

Da li znate da su prva slušna pomagala napravljena već u 13. veku?

Pre više stotina godina, osobe sa oštećenim sluhom koristile su šuplje rogove životinja, uglavnom krava i ovnova, kako bi usmerili zvuk u svoje ušne kanale.

U 18. veku nastala je ušna truba i izgledala je tačno onako kako je i zamišljate. Na sreću, od tada smo prešli dug put od korišćenja limenih, trubastih uređaja za poboljšanje sluha. Danas su slušni aparati mali i diskretni, ali sadrže neku od najsavremenijih tehnologija. Ova tehnologija pomaže ljudima da žive život u potpunosti normalno.

Ako ih nosite, možda ćete se zapitati kako moderni, digitalni slušni aparati ne samo da pojačavaju zvuk, već i poboljšavaju život. U ovom blogu ćemo istražiti kako slušni aparati funkcionišu, koje su njihove ključne komponente i kako se prilagođavaju specifičnim potrebama korisnika.

Kako funkcionišu slušni aparati?

Koje su osnovne komponente slušnog aparata?

Svi slušni aparati imaju pet osnovnih komponenti:

  1. Mikrofon – beleži zvuke iz okoline
  2. Procesor – analizira i obrađuje zvuke, prilagođavajući ga potrebama korisnika
  3. Pojačalo – nakon što procesor obradi zvuk, pojačalo povećava njegovu jačinu, omogućavajući korisniku da čuje zvuke jasnije i glasnije.
  4. Zvučnik – Pojačani zvuk se šalje zvučniku, koji ga zatim prenosi u unutrašnje uho korisnika.
  5. Baterija za slušni aparat – obezbeđuje energiju potrebnu za rad slušnog aparata

Proces prenosa zvuka

Kada mikrofoni uhvate zvuke iz okoline, računski čip analizira te zvuke i odlučuje koje zvuke treba pojačati, a koje smanjiti. Pojačalo zatim povećava jačinu tih zvukova i šalje ih zvučniku. Zvučnik prenosi pojačane zvuke u unutrašnje uho putem cevčice u ušnom kalupu ili putem tanke žice do zvučnika u uhu.

Kada zvuk stigne do unutrašnjeg uha, uho pretvara zvučne talase u električne impulse. Ti impulsi se šalju do mozga koji ih obrađuje i interpretira kao zvuke. Na taj način slušni aparati pomažu mozgu da razazna zvuk.

Prilagođavanje slušnog aparata različitim potrebama

Današnji digitalni slušni aparati inteligentno analiziraju dolazne zvuke, selektivno filtrirajući i pojačavajući relevantne zvuke. Ovo se zasniva na programiranju slušnih aparata – različite vrste oštećenja sluha zahtevaju različito programiranje aparata. Stručnjak će pravilno podesiti i programirati slušne aparate za vas prema vašim potrebama.

Na primer, neki ljudi imaju problema sa slušanjem zvukova niskih tonova, dok drugi teško čuju visoke tonove. Zato slušni aparati pažljivo pojačavaju određene zvuke kako bi poboljšali zvuk govora, a ne, recimo, glasnu bušilicu u pozadini.

Slušni aparati takođe mogu suptilno da se prilagode različitim okruženjima i situacijama. Na primer, vođenje razgovora za stolom tokom večere i poseta koncertnoj dvorani su vrlo različita okruženja, ali pravi slušni aparati će vam pomoći da u potpunosti uživate u oba.

U Audiovox predstavništvima širom Srbije možete obaviti besplatnu proveru sluha i nabaviti slušni aparat koji vam najviše odgovara.