Oštećenje sluha kod dece je važno primetiti što ranije, zbog toga što sluh predstavlja važan faktor u razvoju vašeg deteta. Ako se oštećenje ne reši, može odložiti važan razvoj, poput učenja jezika i uticati na vitalne životne veštine, uključujući socijalizaciju. Srećom, postoji mnogo načina da se detetu pomogne da se izbori sa oštećenjem sluha, prvi korak je prepoznavanje potencijalnog problema.
Zbog čega je važno na vreme uočiti oštećenje sluha kod dece?
Vaše dete se značajno razvija tokom prve tri godine. Zbog toga je vrlo teško generalizovati kada je u pitanju oštećenje sluha dece između 0 i 3 godine starosti. Povrh toga, deca savladavaju mnoge veštine, poput jezika, u različitim koracima, pa ćete možda morati da razmislite da li vaše dete ima dodatne izazove ili ne. Oštećenje sluha može odložiti razvoj jezika tokom ovog kritičnog perioda za učenje, što bi takođe moglo uticati na učenje ili sticanje drugih veština, jer možda neće u potpunosti percipirati usmena uputstva.
Kako proveriti sluh kod dece?
Kod beba i manje dece, važna je pre svega opservacija ponašanja. Potrebno je obratiti pažnju na njihove reakcije na zvukove, ali i pratiti razvoj govora i jezika.
Kako bi vam bilo jasnije na šta treba da obratite pažnju, sakupili smo smernice znakova kojih treba biti svestan kako bismo pomogli u identifikovanju potencijalnog oštećenja sluha kod dece do 3 godine.
Znaci oštećenja sluha za decu mlađu od 6 meseci
Kako prepoznati da beba ne čuje?
U tako mladom dobu može biti teško prepoznati oštećenje sluha, posebno ako je blago. Ipak, ima nekih znakova na koje treba paziti. Znaci da postoji oštećenje sluha su ako dete:
- Ne može da reaguje na zvuk i muziku
- Ne može da okrene oči u pravcu zvuka
- Ne može da prepozna vaš glas i da odgovori na njega
- Ne može da primeti igračke koje proizvode zvukove
- Ne može da napravi različite zvukove kada je srećno ili uznemireno
Ukoliko dete pokazuje neke od ovih znakova, moguće je da postoji urođeno oštećenje sluha.
Znaci oštećenja sluha za decu do 1 godine
Kada vaše dete napuni godinu dana, dostiglo je gomilu razvojnih prekretnica. Što se tiče njihovog slušanja, sada bi trebalo da budu u mogućnosti da:
- Reaguju na njihovo ime
- Okrenu se i pogledaju u pravcu zvuka
- Razumeju i odgovore na jednostavne reči kao što su „Ne“, „Još?“, „Gore“, „Tata“ itd.
- Kratko slušaju pesme i priče
- Prepoznaju poznate glasove / muziku / zvukove
- Igraju sa vama dečije igre
- Izgovaraju jednostavne zvukove – potencijalno izgovaranje prvih reči
Znaci oštećenja sluha za decu do 2 godine
Kada vaše dete napuni dve godine, ono je već dosta eksperimentisalo. I telom, ali i zvukovima i rečima. Pokazatelj mogućeg oštećenja sluha je ako do drugog rođendana vaše dete još nije u mogućnosti da:
- Koristi i razume dosta novih reči
- Imenuje predmete u knjigama ili u svakodnevnom životu
- Sledi jednostavna uputstva kao što su „Podigni lutku“, „Idi mami“ ili „Pogledaj psa“
- Prepoznaje delove tela ili slike u knjigama kada ih imenujete
- Pita i odgovara na jednostavna pitanja poput „Šta je to?“, „Ko je to?“ i „Gde je on?“
- Sastavi reči poput „tata, gore“ ili „Nema više banane“
Znaci oštećenja sluha za decu do 3 godine
Vaše dete sada šeta (ili trči) uokolo i izražava svoju ličnost rečima. U ovom dobu pokazatelj mogućeg oštećenja sluha je ako vaše dete još uvek ne može:
- Da sastavi kratke rečenice
- Da razume suprotnosti kao što su velika / mala, gore / dole
- Da razgovara i razume ljude koje poznaje
- Da pita i razume „Zašto?“
- Da sledi sve složenija uputstva poput „Idi u svoju sobu i uzmi pokrivač“
- Da brzo nauči i razume nove reči
Šta je sledeći korak ako vaše dete pokazuje znake oštećenja sluha?
Pročitali ste našu listu signala i mislite da vaše dete slabije čuje? Ako sumnjate da je oštećenje sluha prisutno, važno da je što pre odreagujete. Započinjanje detetovog puta ka boljem sluhu što je pre moguće može napraviti veliku razliku u njegovom životu.
Prvi bitan korak je poseta stručnjaku za sluh u ustanovama specijalizovanim za proveru sluha kod dece, koji će proveriti sluh vašeg deteta i dati neophodne informacije.
Merenje sluha kod dece – koje metode koriste profesionalci?
- Otoakustične emisije (OAE): Ovo je neinvazivni test koji se može primeniti kod novorođenčadi. Takođe poznat pod pojmom skrining sluha. Sprovodi se tako što se mikrofoni postavljaju u uho, a zvuk se reprodukuje, prilikom čega se meri odgovor unutrašnjeg uha na zvuk. Ako unutrašnje uho normalno funkcioniše, ono će proizvesti otoakustičnu emisiju koja se može detektovati. Ovaj test je brz i obično se izvodi dok dete spava ili mirno leži. Nije potrebna prethodna priprema.
- Slušni moždani odgovor (Auditory Brainstem Response): Ovo je test koji se koristi kod beba kako bi se utvrdilo da li postoji oštećenje sluha i, ako postoji, koliko je ozbiljno. ABR test koristi elektrode postavljene na skalpu kako bi se merili električni signali u nervnom sistemu kada se zvuk stimuliše. Ovo je takođe neinvazivna metoda, potpuno bezbedna i bezbolna. I ovaj test se može izvesti dok beba spava ili miruje.
- Audiometrija: Ovo su standardni testovi sluha koji se primenjuju kod starije dece. Deca se obično pozivaju da nose slušalice i da reaguju na zvuke različitih frekvencija i jačina. Ovi testovi se mogu prilagoditi tako da istovremeno budu interesantni deci, a stručnjacima pruže precizne informacije, neophodne za dalju dijagnozu.
Ukoliko se utvrdi da je nepohodna korekcija sluha slušnim aparatima, Audiovox poseduje specijalizovane Oticon slušne aparate namenjene deci i prilagođene njima, a koji se mogu isprobati u nekom od 21 Audiovox predstavništva širom Srbije.
ZAKAŽITE BESPLATNU PROVERU SLUHA!